• info@medikalim.org.tr

Ayak Analizi ve Tabanlık

Kişiye özel ayak tabalığı, Tabanlığın sertlik derecesi ve kalınlığı; kişinin vücut ağırlığı, aktivitesi (spor branşı, vs), sağlık problemi ve ayakkabısına göre yazılım tarafından otomatik olarak belirlenir.

D3D kişiye özel tabanlıklar Avrupa Birliği Standartlarına uygunluğu belgelidir. Zararlı kimyasallar ve kanserojen madde içermezler. Su ve nem tutmadıkları için bakteri ve mantar gibi mikro organizmaların üremesi için uygun zemin oluşturmazlar ve bu nedenle de hijyeniktir.

Dizlerinizde, bacaklarınızda, kalçalarınızda veya belinizde kronik ağrı yaşıyorsanız, bunun sebebi ayaklarınız olabilir. Bu rahatsızlığı gidermek için iyi bir seçenek kişiye özel tabanlık denemektir. Kişiye özel tabanlıklarda en iyi sonucu almak için bilgisayarlı ayak ve yürüme analizi sistemine bağlı baropodometrik platform verilerinden alınan değerlere ve yaş, boy, kilo gibi kişisel verilerinize göre üretilmiş modeller tercih edilmelidir.

Kişiye Özel Tabanlık Nedir?

Kişiye özel tabanlık ayaklarınızın tam şekli için kalıplanmış ve sadece sizin ayağınız için dizayn edilip üretilmiş özel iç tabanlıklardır. Bunlar ayağınız destekler, duruşunuzu düzeltir ve yürüyüşünüzü hizaya sokar.

Kişiye Özel Tabanlık Nasıl Yapılır?

1 – Önce bilgisayarlı dinamik yürüyüş analizi yapılır. Baropodometrik platform üzerindeki sensörler yürüyüş esnasındaki basış problemlerini ve bunu gidermek için gerekli taban analizi verilerini bilgisayar veri tabanına gönderir.

2 – Statik duruş analizi analizi yapılır. Duruş problemleri bilgisayarlı analiz sistemi tarafından belirlenir ve olması gereken duruşu kazandırmak için sizin tabanınıza gerek yükselti alçaltı verileri bilgisayara gönderilir.

3 – Ayak tabanı taraması yapılır.

4 – Cinsiyet, yaş, kilo, ayak numarası verileri bilgisayar sistemine yüklenir.

5 – 3 boyutlu özel yazıcılarda bilgisayar sisteminden gelen veriler tam sizin ayak şeklinize göre EVA diye bilinen tabanlık malzemesi üzerine işlenir.

Ayakkabıcılıkta EVA diye bilinen bu malzemenin tam adı Etilen Vinil Asetat’tır. Bu malzemenin iç yapısı gözenekli bir yapıda olduğu için aynı zamanda izolasyon sağlayarak kullanım açısından termal konfor sağlamaktadır. Yapı itibariyle üzerinde bakteri üretmediği için son derece sağlıklıdır. Isı ve soğuk geçirmeme özelliğine sahiptir. Doğaya saygılı bir malzeme olup, geri dönüşümlüdür. Tabanlık üzerine isteğe göre kılıf kaplanır.

Kişiye özel tabanlık ayak desteği sağlar, ayak yükünü hafifletir, tıbbi hastalıklara yardımcı olur, sakatlanmaları önler, konforunuzu artırır.

ZAYIF DESTEĞE SAHİP BİR AYAK, ZAYIF TEMELLERİ OLAN BİR BİNA GİBİDİR

Ayak tabanımız, vücudumuzu desteklemek ve ona itici güç vermek için en temel parçamızdır. Genel konforumuzu artırmak, günlük performansı artırmak ve yaralanma riskini azaltmak için ayak tabanımızın doğru şekilde desteklenmesini sağlamak çok önemlidir.

Bu nedenle seçkin atletler – en iyi koşucular, tenis, basketbol, futbol oyuncuları özetle performansına ve sağlığına önem veren bir çok insan kişiye özel tabanlıkları hayatlarının önemli bir parçası olarak görürler.


Bu Tabanlıklar Siz Hareket Ettikçe Görevini Yapar

Özel kompozit tabanlıklar siz hareket ettikçe ayaklarınızla birlikte çalışır ve bu nedenle sporda avantaj sağlar. Ayak hareketinin dört aşamasına bakıldığında, kompozit bir iç tabanın neden önemli bir avantaj olduğunu anlayabiliriz:

1 – İlk Temas

Tabanlığınız ayağınız için bir kalıp görevi görerek, ayağınızın şeklini korur ve doğal şok emilimini artırır. Tabanlığınızda ayak hassasiyetinize uygun olarak kullanılan özel malzemeler bu süspansiyon özelliğini daha da geliştirir.

2 – Süspansiyon

Ayağınız yavaşladığında ve vücudunuzun ağırlığıyla yüklendiğinde, özel tabanlığınız ayağınızla birlikte çalışır. Aşamalı olarak enerji desteği sağlar ve ardından bir sonraki aşama için bu enerjiyi hazır halde depolar. Bu süspansiyon elemanları aynı zamanda tabanlıklarımızı daha fazla yanal ve çok yönlü kuvvetlerle spor aktiviteleri ve yoğun günlük koşuşturmaca için uygun hale getirir.

3 – Destek

Vücudunuz ayağınızın üzerinde hareket etmeye başladığında, özel tabanlığınız stabilite sağlar, böylece son aşama için enerji tasarrufu sağlarken yaralanmaya neden olabilecek gereksiz hareketleri azaltır.

4 – İtici Güç

Ön ayağın altındaki özel malzemeler, enerji dönüşü ile kıvamında sertlik arasında bir kombinasyon sağlayarak ayağı ileri doğru hareket ettirmeye ve zeminin bir sonraki döngü için hazır olmasına yardımcı olur.

Yürüme analizi ve diğer ölçüm yöntemleri sonrasında ayağın yük dağılımını ortaya koyarak kişinin doğru ve anatomik basmasını sağlamak için üretilen tabanlıklardır. Bu tabanlıklar kişinin analiz sonrası verileri özel olarak geliştirilmiş bilgisayar programlarına girilerek CNC (Computer Numeric Control) cihazlarında üretilir. Yani standart ölçülerde hazır temin edilebilen tabanlıklardan farklı olarak hazırlanmış bu tabanlık kişinin problemine yöneliktir. Aynı ayakkabı numarasına sahip olan bir başka kişi tarafından kullanılamaz.

Tabanlıklar ayakkabı veya terliğin iç kısmı çıkartılarak yerleştirilir. İsteğe bağlı olarak kösele, şık ayakkabıların içine uygun incelikte değişik formları da üretilmektedir. Ayrıca deniz, havuz kenarında ya da günlük kullanım ihtiyacını karşılamak üzere üretilmiş herhangi bir kısmı çıkarmayı gerektirmeyen kişiye özel üretilen terlik formları da bulunmaktadır.

Merkezimizde hastalardan ayrıntılı öykü (geçirilmiş ve halen var olan sistemik hastalıklar, ameliyat, kazalar,..vb) alındıktan sonra mevcut fizik muayene bulguları da dikkate alınarak bu konuda geliştirilmiş son teknolojik bilgisayar sistemleri kullanılarak, ayağın yük dağılımı tespit edilir, yürüme ve ayakta durma esnasında ayak basınç ölçümü değerleri ile kişinin ayak yapısına en uygun tabanlıklar hazırlanır.

Yürüme analiz sistemi ile tabanlık kullanımı öncesi ve sonrası hastanın takibi yapılır.

ÇOCUKLARDA TABANLIK KULLANIMI

Bir çok ebeveyn yürümeye başladıktan sonra çocuklarının ayaklarında düz basma ve şekil bozukluğu olduğu gerekçesiyle endişeye kapılırlar. Normalde ilk üç yaşa kadar bu durum ayağın altındaki yağ yastıkçığından ve ayak-ayak bileği bağlarının tam gelişmemesinden kaynaklanan fizyolojik bir durumdur. Çocukların yaklaşık yüzde 75’inde görülür. 3 yaşından sonra ise yağ yastıkları kaybolur, ayak bağları normal gerginliğine kavuştukça ayak kavisi ortaya çıkmaya başlar ve 8-10 yaşına geldiklerinde normal şeklini alır. Bu fizyolojik durum esnek düz taban olarak adlandırılmaktadır. Fizyolojik olmayan ve erken tanı konulması gereken diğer düz taban türü ise rijid düz tabandır. Ayak kemiklerinin aralarındaki uyumun bozulması sonucu ortaya çıkar ve erken tedavi edilmezse ayakta kalıcı şekil bozukluğu yapmasının yanısıra ileri yaşta kas-iskelet sistemini ilgilendiren hastalıklara (eklem kireçlenmeleri, omurga deformiteleri,…vb) neden olarak ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açmaktadır. Dolayısıyla erken teşhis edilen çocuklara yürüme analizi yapılarak ayak yapısına uygun deformiteyi düzeltici tabanlık oluşturulur. Tabanlığın kullanılmasıyla birlikte, kek kalıbında hamura şekil verildiği gibi çocuğun ayak yapısına da zaman içinde anatomik ve düzgün basmasını sağlayacak kalıcı şeklin verilmesi hedeflenir.

Ancak ayağın erken dönemde alçı, manüplasyon, cerrahi gibi diğer tıbbi müdahaleleri gerektirecek rahatsızlıkları da mevcuttur. Bu şekil bozukluklarının ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygundur. Tedavi sonrasında yine yürüme analizi ile kişiye özel tabanlık üretilerek uygulanan bu tedavilerin başarıya ulaşmasına destek sağlanır.

SPORCULARDA AYAK SAĞLIĞI

Uygulanan yoğun ve zorlu antremanlar, maçlar ayaklarda deformasyona yol açabilmektedirler. Düşük tabanlar, dış basan, iç basan düz taban gibi deformasyonlar oluşabilmektedir. Üç boyutlu görüntüleme yapan özel cihazlar yardımıyla dijital ölçümleme yapılarak ayak deformasyonlarına karşı cerrrahi müdahale yapılmasına gerek kalmadan kişiye özel tasarlanmış tabanlıklarla sporcunun doğru basması sağlanır. Bu tabanlıklar ne kadar erken kullanılırsa deformasyonların derecede erken önüne geçilir. Bu sayede bir çok anatomik rahatsızlığın ilerlemeden önlenmesi sağlanır.

Hemen şimdi kendinize özel tabanlığınızı yaptırmak için online randevu alabilirsiniz: