• info@medikalim.org.tr

Kişiye Özel Tabanlık
Yürüme analizi kişinin yürümenin bütün fazları boyunca içinde özel sensörler bulunan bir kuvvet platformunda yürütülerek veya gerekli durumlarda koşturularak toplanılan verilerin dijital olarak özel bir yazılım tarafınca hesaplanmasıdır. Bu ayak tabanında meydana gelen basınçların analizi yanında ağırlık merkezinde meydana gelen değişimlerinde tespitini sağlar.

Ayak gerek yapısal gerekse kullanılan ayakkabılar nedeni ile kusursuz çalışan mekanizmasında zaman zaman basma kusurlarının oluşumuna olanak tanır. Kusursuz çalışan mekanizmanın olması gereken performansını gösterememesi ağrılar yaratabileceği gibi vucudun diğer bölümlerinde ki sıkıntılar da basma kusuruna neden olabilmektedir.

Kişiye özel tabanlıklar ayak ve ayak bileği hastalıkları tedavisinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte bel ve diz gibi ayak pozisyonu ile eklem aralığında pozisyonlama sağlanabilecek bölgeler de de etkin kullanılmaktadır.

CAD-CAM SİSTEM

CAD / CAM bilgisayar destekli dizayn ve bilgisayar destekli imalat anlamına gelen terimlerdir. Dizayn ve üretimde bir takım fonksiyonları yerine getirmek için dijital bilgisayarların kullanılmasıyla ilgili bir teknolojidir.


Dizlerinizde, bacaklarınızda, kalçalarınızda veya belinizde kronik ağrı yaşıyorsanız, bunun sebebi ayaklarınız olabilir. Bu rahatsızlığı gidermek için iyi bir seçenek kişiye özel tabanlık denemektir. Kişiye özel tabanlıklarda en iyi sonucu almak için bilgisayarlı ayak ve yürüme analizi sistemine bağlı baropodometrik platform verilerinden alınan değerlere ve yaş, boy, kilo gibi kişisel verilerinize göre üretilmiş modeller tercih edilmelidir.


Kişiye Özel Tabanlık Nedir?

Kişiye özel tabanlık ayaklarınızın tam şekli için kalıplanmış ve sadece sizin ayağınız için dizayn edilip üretilmiş özel iç tabanlıklardır. Bunlar ayağınız destekler, duruşunuzu düzeltir ve yürüyüşünüzü hizaya sokar.


Kişiye Özel Tabanlık Nasıl Yapılır?

1 – Statik duruş analizi analizi yapılır. Duruş problemleri bilgisayarlı analiz sistemi tarafından belirlenir ve olması gereken duruşu kazandırmak için sizin tabanınıza gerek yükselti alçaltı verileri bilgisayara gönderilir.

2 –  Bilgisayarlı dinamik yürüyüş analizi yapılır. Baropodometrik platform üzerindeki sensörler yürüyüş esnasındaki basış problemlerini ve bunu gidermek için gerekli taban analizi verilerini bilgisayar veri tabanına gönderir.


Merkezimizde hastalardan ayrıntılı öykü (geçirilmiş ve halen var olan sistemik hastalıklar, ameliyat, kazalar,..vb) alındıktan sonra mevcut fizik muayene bulguları da dikkate alınarak bu konuda geliştirilmiş son teknolojik bilgisayar sistemleri kullanılarak, ayağın yük dağılımı tespit edilir, yürüme ve ayakta durma esnasında ayak basınç ölçümü değerleri ile kişinin ayak yapısına en uygun tabanlıklar hazırlanır.


Yürüme analiz sistemi ile tabanlık kullanımı öncesi ve sonrası hastanın takibi yapılır.